Kategori | Güzellik

Tırnak kozmetikleri

Tırnak kozmetikleri modanın önerdiği şekilde kişinin kendini vurgulamasının bir şeklidir.

En çok kadınlar arasında popülerdir, ancak erkek manikür pazarı da gitgide büyümektedir.

El ve ayak tırnak ürünleri arasında ojeler, takma tırnaklar, tırnak uzatıcılar ve tırnak bakım ürünleri bulunmaktadır.

Hem erkekler hem de kadınlar için profesyonel tırnak bakımı manikür olarak bilinmektedir.

Manikür tırnakların görünümünü artırırken modaya uygun olarak kesilmelerini içermektedir. Manikür ve pedikürde yapılan işlemler aynıdır. Tırnaklar herhangi bir kiri gidermek ve kesmeden önce tırnağın yumuşaması için sabunlu suya daldırılır. Tırnağın yumuşatılması çatlamaları, tabaka tabaka kalkmasını ve horizontal tabakalaşmayı (onychoschizia) önlemek için önemlidir.

Günümüz modasında tırnakların hafif eğik kesilmesi ve tırnağın iç ve dış kenarındaki herhangi bir köşenin törpülenmesi gerekmektedir. Bu şekil estetik açıdan güzel olduğu kadar parmakların daha uzun ve ince görünmesine yardımcı olurken ne yazıkki aynı zamanda tırnağın kırılmasına, tırnak batmasına da uygun ortam hazırlamaktadır.

İdeal olarak tırnaklar mümkün olduğu kadar yuvarlatılmadan kesilmeli ve tırnak köşelerine dokunulmamalıdır. Bu durum özellikle ayak tırnakları için geçerlidir. Çünkü özellikle rahat olmayan ayakkabılar veya egzersiz sırasında olan travmalar nedeniyle ayak tırnaklarında tırnak batması daha sık görülmektedir. Tekrarlayan tırnak batmalarından ayak tırnağının köşelerinin ortasından uzun bırakılması ve tırnağın konkav bir şekilde kesilmesi ile kurtulunabilinir.

tirnak kozmetikleriİdeal olarak tırnak kesilmemeli, ancak sık sık tırnak çatlamalarını engellemek için törpülenmelidir. Ancak gerektiğinde tırnaklar yumuşatıldıktan sonra bir tırnak makası veya keskin bir makas ile kesilmelidir. Kesici alet tırnağa dik tutulmalı ve eğik tutulma nedeniyle tırnağın tabakalanmasından kaçınılmalıdır. Arta kalan keskin kenarlar elmas tozlu bir törpü ile giderilmelidir.
Hiçbir zaman kütikül yani tırnak dibi derisi kesilmemelidir, aksi takdirde paronişya, onikomikoz veya onikodistrofi gelişebilir.

Maalesef tırnak derisi yani kütikül çoğu manikür uzmanı tarafından ojenin düzgün bir şekilde sürülmesini engellediği için istenmemektedir. Profesyonel manikürden kaynaklanan çoğu problem bu tırnak derisiyle oynamakla ilgilidir.

Manikürdeki son basamak tırnağın yüzeyinin işlenmesidir. Bazen bunun için tırnak aşındırıcı olarak ince tozlu topuktaşı, talk, kaolin veya perisipite kireç içeren parlaklığı artırmak için mumun eklendiği bir kremle parlatmak için ovulur. Bazen “tırnak beyazı” olarak da bilinen beyaz bir kalem tırnağın açıkta kalan kısmının altına tırnağın rengini açmak için sürülür. Kadınlar oje veya tırnak dekorasyonu kullanabilirler.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar