Kategori | Cilt Bakımı

Topuk çatlakları için ne yapılmalı?

Topuk çatlakları

Topuk çatlakları

Topuk çatlaklarının çeşitli nedenleri olabilir. Öncelikle topuk çatlağının ciddi bir hastalıktan kaynaklanmadığından emin olmanız gerekir. Şeker hastalığı veya tiroid hastalığı gibi hastalıklardan kaynaklanilir topuk çatlakları.

Bunların dışında bazı fizyolojik durumlarda cilt kuruluğu topuk çatlamalarına neden olabilir. Örneğin menopoz bu gibi durumların başında gelir.

Topuk çatlaklarına sık neden olan rahatsızlıklardan biri de ayak mantarlarıdır. Bu ayak mantarları topuk bölgesinde derinin kalınlaşıp kabuk bağlamasına ve çatlamasına neden olabilir.

Çıplak ayakla dolaşmak veya sert astarlı ayakkabı giymek de topuk çatlakları nedenleri arasındadır.

Topuk çatlakları için ne yapılmalı diyorsanız, öncelikle önemli bir rahatsızlığınızın olmadığından emin olun. Eğer çok önemli bir rahatsızlık yoksa her akşam ayakları ılık suda bekletebilirsiniz. Bu suya bir miktar elma sirkesi de eklenebilir. Daha sonra topuklara bir yumuşatıcı topuk kremi sürebilirsiniz.

Topuk çatlakları için ev yapımı krem:   

yarım çay bardağı kakao yağı
yarım çay bardağı gliserin
1 yemek kaşığı vazelin

Kremin hazırlanışı

Bir yemek kaşığı vazelini benmari usulü ertini. Yarım çay bardağı kakao yağı, yarım çay bardağı gliserin ekleyin. İyice karıştırın. Kremi akşam yatmadan sürüp pamuklu çorap giyin. Bir hafta içinde topuk çatlaklarını toparlanır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar