Kategori | Ayak Bakımı

Topuklu Ayakkabının Zararları

Bir kıyafeti göz alıcı hale getirmek için yüksek topuklu bir çift ayakkabıdan daha etkilisi yoktur. Ancak doktorların açıklamalarına göre yüksek topuklu ayakkabılar sırta ve beyne zarar verebilir.

Topuklu Ayakkabı ve Zararları

Topuklu ayakkabının zararlarıDoktorlara göre, kadınların % 80’i çok yüksek topuklu ve dar ayakkabılar yüzünden acı ve ağrı dolu deneyimler yaşıyor. Problemin tek kaynağı şiş bilekler veya batan tırnaklar değil. Topuklu ayakkabı giymek sırtın normal duruşunu etkiliyor ve omuriliğe baskı uygulanmasına neden oluyor.

Bir diğer önemli sonucu ise kan damarlarını ve sinirleri daraltarak beyni etkilemesi. Baş ağrıları ve beyin fonksiyonunda bozulmalar sıklıkla yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınları tehdit ediyor.

Topuk Dolgusu Yöntemi

Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise, kadınların % 65’i haftada 40 saatten fazla topuklu ayakkabı giyiyor. Kadınların topuklu ayakkabı sevdalarından vazgeçememeleri, kozmetik dünyasını da yeni arayışlara yöneltiyor. Ayağın belli bölgelerine kolajen enjekte edilmesi bunlardan biri. Topuk dolgusu olarak da adlandırabileceğimiz bu yöntem, ayağın topuklu ayakkabı giyilmesi durumunda daha rahat olmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu şekilde acı azaltılarak kişiye ayakkabısının rahat olduğu izlenimi verilmiş olunuyor.

Öte yandan, bazı doktorlar, topuk dolgusu yönteminin uzun ömürlü olmadığını ve bu nedenle hastalarına operasyonu yaptırmadan önce iki kez düşünmelerini tavsiye ettiklerini söylüyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar