Kategori | Saç Bakımı

Türk erkeklerinin korkulu rüyası: Kellik!

Piar Araştırma merkezinin hazırladığı ve 2000 Türk erkeğin katıldığı anket sonucu, Türk erkeklerinin en çok korktukları şeyin kellik olduğu ortaya çıktı.

Hatta bu durumdan henüz uzak olan 25-30 yaş arası gençler bile, hormon bozukluğunun ve genetik nedenlerin sebep olduğu kelliğe yakalanma korkusu ile, kabus dolu günler geçiriyor. Ankete katılan erkeklerin yüzde 73’ü, kellikle sonuçlanan saç dökülmesini erkekler için üzücü bir olay olarak görüyor. Erkeklerin yüzde 67,9’u kelliğin erkekleri daha yaşlı gösterdiğini düşünürken, yüzde 67’si ayrıca yakışıklılıktan da kaybettikleri kanaatindeler. Bunun haricinde, kel erkeklerin toplumdan dışlandığı ve kelliğe karşı hiç bir tedavi yöntemi bulunmadığı düşüncesi de oldukça yaygın.

kellik

İstanbul Üniversitesi’nden Profesör Dr. Server Serdaroğlu, anket sonuçları hakkındaki görüşlerini açıkladı. Uzman doktora göre birçok erkek kendine boş yere psiklojik baskı yapıyor ve kompleks yaratıyor. Çoğunun korkularının gereksiz olduğunu vurgulayan Serdaroğlu, bu korkuların bilgisizlikten kaynaklandığını söylüyor.

Saçı dökülmeye başlayan erkeklere derhal bir cilt uzmanına görünmelerini tavsiye eden Serdaroğlu, erken müdahalenin genelde başarılı sonuç verdiğini ve saç dökümünü durdurabildiğini belirtiyor. Fakat bunun için muhakkak tedavi gerekmekte diyen doktor, “Erkekler çoğu zaman harikalar yaratacağını ümit ettikleri kozmetik ürünlere sarılıyorlar. Bunlarla bir düzelme elde edemediklerini görünce de, hemen ümitsizliğe hatta depresyona kapılıyorlar” dedi. Saçı dökülen  erkelerin, dünyanın çeşitli ülkelerinde beş yıldır kullanılan ve  bir kaç aydır Türkiye’de de yaygınlaşan ilaçlarla saç dökülmesini ve kelliği kontrol altına alabileceklerini hatırlatıyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar