Kategori | Sağlık Bilgileri

Ülser Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi

ülser hastalığı

ülser

Sanayi devrimiyle birlikte artan ülser hastalığı her 10 kişiden birinde görülüyor. Ülser, baharda doğadaki değişikliklerin yol açtığı uyumsuzluk yüzünden daha sık görülüyor. Uzmanlar vücuttaki hormonal dengesizliklerin bunda etkili olduğunu söylüyorlar. Hastalık mide ve 12 parmak bağırsağında yaralarla ortaya çıkıyor.

Ülser Nedenleri

Ülserin ortaya çıkmasında helicobacter adı verilen bir bakterinin çok büyük önemi var. Helicobacter hem midedeki asit salgısını artırıyor, hem de mide mukozasını tahriş ederek savunmasız bırakıyor. Türkiye’de halkın yüzde 85’i araştırmalara göre bu bakteriyi taşıyor. Dışkıyla çevreye yayılan bu bakteri hijyen koşullarına özen gösterilmediği için ağızdan bulaşıyor. Su ve yiyeceklerin yeterince temiz olmaması helicobakterin yayılmasında etkili oluyor. Bunun dışında sigara, aşırı stres, nitrat içeren yiyecekler de ülserden sorumlu tutuluyor.

Ülser Belirtileri

Şişkinlik, ağrı, kazıntı, yanma, sırta vuran ağrı gibi şikayetler ile ortaya çıkabiliyor.

Ülser Tedavisi

Bugün ülser tedavisi genellikle helicobactere yönelik olarak yapılıyor. Kronik bir hastalık olan ülser tedavisinden sonra ülserin tekrarlama riski düşüyor. Helicobaktere yönelik yapılan üçlü antibiyotik tedavisinden sonra daha önce yüzde 25-30 arasında olan tekrarlama riski yüzde 10’unun altına düşüyor. Ülserin teşhisinde radyolojik yöntemler kullanılıyor. Endoskopi ile mideye giriliyor ve doku örneği alınıyor ve test yapılıyor. Daha sonra üçlü bir ilaç tedavisine geçiliyor.

Ülser Korunma Önerileri

Stresten uzak kalmaya özen gösterin. Sigara kullanımını en aza indirin. Şikayet olduğunda, geçer diye beklemeyin. Muhakkak hekime başvurun. Aşırı sıcak ve soğuk şeyleri yiyip içmeyin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar