Kategori | Zayıflama

Uykuda incelme

uykuda incelme

uykuda incelme

Uykuda incelme ve zayıflama diye bir şey ilk akla yatarak zayıflamayı getiriyor. Günümüzde çok sayıda zayıflama diyetleri popülerdir, her uzman kendi diyet programının doğru olduğunu öne sürerek, kendi yöntemi ile zayıflatmaya çalışıyor. Son dönemlerin popüler diyetleri olan Karatay diyeti, Dukan Dİyeti, 17 gün diyeti ve diğer dyetlere baktığımızda her diyetin diğerinden çok farklı olduğunu görürüz. Hal böyle olunca uygun diyet ve beslenme programı seçmek oldukça kafa karıştırıcı oluyor.

Uykuda zayıflama konusunda bahsetmeden önce eğer kilo probleminiz ciddi düzeydeyse mutlaka bir hekimden yardım almanız gerekir. Çünkü şişmanlığın temelinde çok ciddi problemler de yatıyor olabilir. Beslenme uzmanınız gerekli testleri yaptıktan sonra size özgü bir diyet programı önerecektir.

Gelelim uykuda incelme zayıflama konusuna. Bu konu daha fazla geçtiğimiz yıllarda popülerlik kazandı. Kısaca anlatılması gerekirse karanlık olduğunda vücudumuzun ürettiği melatonin kan dolaşımı yardımıyla hücrelere ulaşır ve hücrelere gece olacağının sinyalini verir. Hücreler bunun sonucunda metabolizmalarını geceye uyarlarlar. Uykuya yattığımızda devreye giren büyüme hormonu gereken bütün onarım işlemlerini yapmaya başlar. Yağ rezervlerinden gereken enerjiyi alır ve bunun sonucunda yağ yakımı gerçekleşir.

Yağ yakabilmemiz yani zayıflayabilmemiz için yağ rezervlerimizdeki yağların engellenmemesi gerekir. Örneğin akşamları çok geç saatte alınan karbonhidratlı besinler bu yağ yakımını engellerler. Dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.

Uykuda zayıflamak için dikkat edilecekler:

  • Akşam yemeklerinizde karbonhidratsız ve bol proteinli besinler tüketin.
  • Akşam yemeğini erken saatte yiyin: kışın 18.30 – yazın en geç 20.00. Bu şekilde sindirim metabolizmasının akşam erkenden işini bitirebilmesi için yeterince zamanı olur.
  • Uyku öncesi egzersiz yapın. Bu büyüme hormonunun salgılanmasını hızlandırır.
  • Geç yatmayın. 22.00′den önce uyuyun mümkünse. Büyüme hormonu uyumaya başladıktan 1.5 saat sonra derin uyku sürecinde çalışmaya başlar ve bunun için harcayacağı enerjiyi doğrudan yağ depolarından alır.

Uykunun en uzun yağ yakma evresi olduğunu belirten uzmanların önemli birkaç şartı var; beslenme düzeninizi yeniden organize etmeli ve egzersiz yapmalısınız.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar