Kategori | Diyet

Uykuda zayıflama

Uykuda zayıflama

Uykuda zayıflama

Uykuda zayıflama deyince ilk akla gelen yatarak zayıflama olsa da, uykuda zayıflama yöntemi zannedildiği gibi bir şey değil. Vücudumuzun karanlıkta melatonin ürettiği bilinmektedir. Melatonin kan dolaşımı yardımıyla hücrelere ulaşır ve hücrelere gece olacağının sinyalini verir. Hücreler bunun sonucunda metabolizmalarını geceye uyarlarlar.

Büyüme hormonu uykuya yattığımızda devreye giriyor. Gece boyunca bu hormon örneğin kaslarda gereken bütün onarım önlemlerini alıyor. Tüm bu işler için enerji gerekli. Bu enerji nereden sağlanıyor? Tabii ki yağ rezervlerinden.

Yağ yakabilmemiz yani zayıflayabilmemiz için rezervlerimizdeki yağların engellenmemesi gerekir. Akşamları çok geç saatte alınan karbonhidratlı besinler bu yağ yakımını engellerler.

Uykuda zayıflama için yapılması gerekenler

 • Akşam yemeğini erken saatte yiyin: kışın 18.30 – yazın en geç 20.00. Bu şekilde sindirim metabolizmasının akşam erkenden işini bitirebilmesi için yeterince zamanı olur.
 • Akşam yemeklerinizde karbonhidratsız ve bol proteinli besinler tüketin.
 • Uyku öncesi egzersiz yapın. Bu büyüme hormonunun salgılanmasını hızlandırır.
 • Geç yatmayın. 22.00’den önce uyuyun mümkünse.Büyüme hormonu uyumaya başladıktan 1.5 saat sonra derin uyku sürecinde çalışmaya başlar ve bunun için harcayacağı enerjiyi doğrudan yağ depolarından alır.

Diyet

Her uzman farklı bir diyet öneriryor günümüzde. Bu diyetle zayıflama işi günümüzde tam bir kaosa dönüşmüştür. Eski insanlar formlarını günde 2-3 öğün yemek tüketerek ve akşam yemeğini erken tüketip yatma kalkma ve diğer faaliyetlerini aşağıda anlattığımız şekilde ayarlamışlar. Bu metod her zaman %100 işe yaramıştır.

Gün içinde dikkat edilmesi gerekenler:

 • Sabahları erken kalkmaya çalışın.
 • Gün içerisinde mutlaka hareket edin. Spor yapabilirsiniz veya bedeninizi yoracak çalıştırarak herhangi bir uğraşa sokabilirsiniz.
 • Akşam yemeğinden sonra tatlı, siyah çay, kola, kahve gibi alımlardan uzak durun mümkün olduğunca.
 • Siyah çayı sabah kahvaltı ve yemek öğünlerle beraber içmeyin.
 • Midenizi tıka basa doldurmayın. Ara öğünlerde mutlaka su için.

Zayıflamak istiyorsanız öncelikle aşağıdaki şartları içinizde benimsemeniz gerekiyor.

 1. Sabırlı olmalı
 2. Disiplinli olmalı
 3. Azimli olmalı
 4. En az 4 hafta geçmiş olmalı ve bu zaman zarfında programı sürekli uygulamalı.

Aksi takdirde 1 hafta sonra ben sonuç alamadım şeklinde bir cümle ile diyeti sonlandırabilirsiniz. Kaldı ki bu zayıflama metodunda yemek listesinde şunu veya bunu tüketme şeklinde bir ifademiz yoktur. Elbette sağlıklı gıdaları tüketmenizi öneriyoruz. Fakat daha önemli olan yukarıda bahsettiğimiz genel akşam yemeği ve uyku metodudur. Sonuç alamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka deneyin. Kayıp edecek hiçbir şeyiniz yok.

Bunun gerçekleşebileceği iddia ediliyor. Uykunun en uzun yağ yakma evresi olduğunu belirten uzmanların önemli birkaç şartı var; beslenme düzeninizi yeniden organize etmeli ve egzersiz yapmalısınız.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar