Kategori | Sağlık Bilgileri

Varis Tedavisi Yöntemleri

Varis tedavisi ile ilgili bilgileri aktarmadan önce varisin ne olduğuna, türlerine ve belirtilerine göz atalım.

Varis Nedir?

Varis toplardamarlardaki yetmezliktir. Bacaklardaki kirli kan pompalanarak akciğere gönderilir, bacak toplardamarlarında bulunan kapakçıklar bu kirli kanın geri dönmesine engel olurlar. Bu kapakçıkların işlevlerini yapamama durumunda akciğere gönderilen kan geri kaçar ve daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz bacak reflüsü ortaya çıkar. Kan bacak toplardamarlarında birikerek varis adı verilen hastalığı ortaya çıkarır.

Varis Türleri

Varis tedavisi yöntemleri

Varis tedavisi

Varis rahatsızlığının 3 tipi görülmektedir:

  • Kırmızı iplik şeklinde varisler
  • İri ve kalın yeşilimsi varisler
  • Cilt altında ağ gibi yapılar oluşturan varisler

Varis Belirtileri Nelerdir?

  • Bacakta oluşan yanma hissi
  • Yorgun, ağırlaşan ve şişkin ayaklar
  • Akşama doğru ortaya çıkan bacaklardaki dolgunluk hissi
  • Çeken ve batan baldır ağrıları
  • Kaşınma, kramp ve gerilme
  • Bilek veya eklem bölgelerinde şişmeler
  • Kılcal kırmızı veya mavi renkteki varisler

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Bahsettiğimiz varis belirtilerden bir ya da birkaçı hissediliyorsa ilgili doktora başvurularak gerekli tedavi başlatılmalıdır.

Varis tedavisi varisin tipine, derecesine, hasta şikayetine, isteğine ve bulunan bulgulara göre karar verilerek yapılır. Varis tedavisinde uygulanan ameliyatla damarın çıkarılması, basınç tedavisi, skleroterapi, lazer tedavisi gibi yöntemler bulunmaktadır.

 

Skleroterapi yöntemi ile varis tedavisi:

 

Skleroterapi, sklerozan maddeler veya köpük denilen bazı büzüştürücü ilaçların damar içerisine verilerek damarlarda büzüşme yapıp kapanmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.Hasta aynı gün içersinde yürütülerek tabucu edilmektedir.

 

Lazer yöntemi ile varis tedavisi:

 

Telenjektazi ve örümcek damarlara cilt üzerinden lazer ışınının uygulanması yöntemi. Skleroterapi yöntemiyle birlikte de uygulanabiliyor.

 

Varis çorapları ile varis tedavisi:

 

Hafif derecede ağrıya neden olan varisli damarlara karşı varis çoraplarından yararlanılıyor. Bu çoraplar, kanın hasta olmayan damarların içinden dönüşünü hızlandırarak varisli damarlardaki hastalığın ilerlemesini engelliyor. Ancak özellikle belirtmek gerekir ki, varis çorapları oluşmuş varislerin tedavisini sağlamıyor.

Varis tedavisi

Bu yöntemlerin dışında varis tedavisinde uygulanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, yeniden varis oluşumu özellikle ailesel yatkınlık olan hastalarda söz konusudur.

Son yıllarda lazer yöntemiyle varis tedavisi yönteminde büyük gelişmeler kaydediliyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar