Kategori | Genel

Vücudun Yıpranmasına Karşı E Vitamini

Vücudun yıpranmasında önemli bir faktör: Oksidasyon

Yaşamın temel gereği olan oksijen, oksidasyon sırasında hücreye büyük zararlar verebilir. Vücuda giren oksijen enerji meydana getirir. Bu enerji hücreye güç verir ve çoğalmasını sağlar.

Vücudun korkulu rüyası: Serbest radikaller

Oksidasyon sırasında bir yandan enerji üretilirken, bir yandan da hücrede “serbest radikaller” adı verilen moleküller oluşur ve hücrenin yıpranmasına neden olurlar. Stres, çevre kirliliği, sigara, alkol gibi birçok neden, hücrelerde oksidasyonu hızlandırır ve serbest radikallerin oluşmasını sağlar.

Vücudu yıpratan önemli bir etken : Serbest radikaller

Oksidasyon sırasında yıpranan hücreler, daha çabuk ölmekte ve vücudun, birçok hastalık riskine karşı zayıf düşmesine neden olmaktadır. Tıpkı metallerin oksitlenerek paslanıp çürümeleri… kesilmiş elmanın hızla çürümesi… açıkta bırakılan tereyağının sararıp, bozulması gibi….

Oksidasyona ve serbest radikallere karşı hücrenin koruyucu meleği: Antioksidanlar

E vitamini, etkinliği kanıtlanmış güçlü bir antioksidandır. Pek çok hastalıkta, E vitamini gıdalarla yeterince alınmadığından, dışarıdan ek olarak alınması gerekir.

Güçlü bir antioksidan olan E vitamini; çevre kirliliği, sigara, alkol gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak vücutta oluşan ve “serbest radikaller ” olarak adlandırılan zararlı moleküllere karşı vücudu koruyor. Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmayı geciktiriyor. Cilt, saç ve tırnak sağlığına katkıda bulunuyor. Ayrıca kalp-damar hastalıkları ve kanser riskini azaltıyor.

Damar Sertliğine Karşı E Vitamini

E Vitamini damar sertliğinin ilerlemesini durdurabilir

Kolesterol Düşürme ve Damar Sertliği (Cholesterol Lowering Atherosclerosis Study-CLAS) çalışmasının sonuçları, günde en az 100 IU dozunda E vitamini desteğinin damar sertliğinin ilerlemesini durduğunu gösterdi.

Koroner arter bypass cerrahisi uygulanan 40 ila 59 yaşları arasındaki erkekleri kapsayan çalışmada E vitamininin damar sertliğinin ilerlemesini durdurmada yararlı bir etkiye sahip olduğu bulundu.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar