Kategori | Genel

Yeni çağın hastalığı – panik atak

Yaşadığımız olayların panik atağı tırmandırdığı bir gerçek. En çok ölüm ve ayrılıklardan sonra panik atak başlıyor. Özellikle kötü olaylar panik atağı tetikliyor. Ama bazen iyi olaylar bile panik atağı beraberinde getirebiliyor.

Uzmanlar her zaman panik atağın tarifinin zor olduğunu söylerler. Hastaların da tarif etmekte güçlük çektiği panik atak kabaca şöyle tanımlanabilir: Korku ya da endişenin fiziksel belirtilerle beraber yaşanması. Bir panik duygusunun da bu fiziksel belirtilere eşlik etmesi… Örneğin şiddetli bir kalp çarpıntısı veya uyuşma ya da felç oluyor hissi ve buna eşlik eden şiddetli bir panik. “Ölüyorum ya da kontrolümü yitiriyorum, aklımı yitiriyorum” gibi bir sendrom. Zaten bu sendrom hastaları korkuya, dehşete itiyor.

Panik atak nasıl ortaya çıktı?

90’lı yılların başında “kalp nevrozu” olarak adlandırılan panik atak, hastalığın görülme sıklığının artması üzerine yeniden incelenmeye alındı. Özellikle Amerika’da her 4 kişiden birinin panik atağa yakalanması hastalık hakkında daha çok veri elde edilmesine neden oldu. Bir tür “modernlik hastalığı” olarak da tanımlanan Panik Atak, insanların hassaslaşmasıyla da doğru orantılı. Ama tam nedenleri konusunda kesin bulgular yok. Ancak panik atağın, fobik insanları biraz daha çok sevdiği ortada! Kısacası daha önceden fobisi olan, yani asansör korkusu, uçak korkusu gibi korkuları olanların panik atağa yakalanma riski daha yüksek.

Yaşanılan olayların etkisi

Yaşadığımız olayların panik atağı tırmandırdığı bir gerçek. En çok ölüm ve ayrılıklardan sonra panik atak başlıyor. Özellikle kötü olaylar tetikliyor. Ama bazen iyi olaylar bile panik atağı beraberinde getirebiliyor. Mesela müdür oluyorsunuz, panik atak oluyorsunuz. Çünkü müdür olmak sorumluluk getiriyor ve bu yeni durum strese yol açıyor.

Panik atağın yaşama etkisi

Panik atağın, hastanın yaşamına etkisi çok fazla. Öncelikle fobileri ve bazı şeylerden kaçınmaları artırıyor panik atak. Bu artış nedeniyle insan daha çekingen ve asosyal hale geliyor. Mesela spor yapmamaya başlıyor. Spor yapan bir insan, “kalp krizi geçiririm” endişesini taşımaya başlıyor. Bazı panik ataklılar ise işine gidemiyor. Kısacası panik atak, iş kaybına, hayatın iyi yaşanmasının engellenmesine ve daha birçok şeye neden oluyor.

Risk altındaki meslek grupları

Panik atak daha çok entelektüel, zeki ve çalışan kesimde sıklıkla görülüyor. Mesela gazeteciler, bankacılar, borsacılar panik atağa yakalanma riski gösteren meslekler.

Panik atakta tanı koyma

Panik atak üç kısımdan oluşuyor. Birincisi nöbetler. Korku gibi, arada gelen, beş dakika on dakika süren… Hastalara çok uzun geliyor, ama çoğu kısa sürüyor. İkinci kısım ise bu nöbetlere bağlı olarak arkadaşlıktan kaçınma durumu. En kötüsü ise üçüncü parça, yani beklenti sıkıntısı. Hastayı en çok bu rahatsız ediyor. Bütün gün aklında bu olabiliyor. “Ya şimdi gelirse, ya haber okurken, ya toplantıda, ya yolda, ya pazarda gelirse” düşüncesi… Panik atağın asıl önemli parçası bu ve nöbetlerden daha önemli.

Erken tanı ve tedavi

Eğer hasta panik atak nöbetleri yaşadığının farkına varırsa, ilaçların yardımı veya terapiyle erken toparlanabilir. Ve sözü edilen diğer iki kısım o kadar uzamaz. Ancak hasta nöbetlerini ciddiye almazsa ve nöbetleri bir- iki yılı geçerse, hastanın yaşam biçimi panik ataklı bir hal alır. Bazı yerlere giremez, gidemez, bazı riskleri alamaz hale gelir. Ona göre karar vermiş, ona göre iş seçmiş, ona göre evlenmiş hale gelir.

Tedavi yöntemleri

Panik Atak’ın tedavisinde kullanılan yöntemler ve ilaç tedavileri en az Panik Atak’ın kendisi kadar karmaşık. Çünkü tek bir yöntemle kolay kolay düzelmiyor bu hastalık. Panik atakların yüzde 10’u tek bir yönteme cevap veriyor. Ama kombine tedavi, yani hem ilaç hem de bireysel ya da grup terapileri tercih etmek en iyisi. Ayrıca hastalara gevşeme, hatta yoga bile öneriliyor. Yani, bedenlerini kontrol etme teknikleri. Tedavi süreci ise en az 4 ay.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar