Kategori | Sağlık Konuları

Yogafit

Eskiden bilim adamları ruhsal durumumuzun hastalıklar üzerindeki etkisini göz ardı ederlerdi; ta ki 1930’lu yıllarda stres kavramı ortaya atılıncaya kadar. Artık stres ile hastalıklar arasında somut bir ilişki olduğunu biliyor ve stresle mücadele metodları arıyoruz. Yoga da günümüzde stresle baş etme yöntemlerinden yaygın olan bir tanesi.

Yoga, bundan yaklaşık altı bin yıl önce Hindistan’da ortaya çıkmış bir felsefe. “Birleştirmek ve bütünleştirmek” anlamına geliyor ve amacı bedeni, zihni ve ruhu eğitmek ve bu üçü arasında denge sağlamak. Aynı zamanda kişinin kendisini tanımasına imkan veren bir kişisel gelişim metodu. Yogayla insan kendi özünün farkına varıyor, yaşamı derinlemesine algılıyor, evrendeki herşeyle uyum içinde olmayı öğreniyor vs& Yoga ahlâksal kurallara uymaktan, nefes ayarlamaya, vücut egzersizlerinden, meditasyona kadar çeşitli basamaklardan oluşuyor. Yoga sonuçta bir felsefe, bir yaşam şekli yani.

Günümüzde, yogafit denilen bir spor türü var. Bir spor türü diyorum çünkü yogafit, klasik yoganın modern fitness mantığıyla yorumlanmış şekli ve yurt dışında hızla yaygınlaşmakta. Yoga içerdiği vücut egzersizleri, esnetme hareketleri ve nefes alıp verme teknikleriyle bir spor olmaya o kadar elverişli ki, artık yoganın felsefi yönü ikinci planda bırakılıyor ve yoga, yogafit adıyla spor salonlarına taşınıyor. Yogafit size neler mi vaat ediyor? Önce çıkış noktası olan klasik yoga gibi, kendinizle barışmanıza ve iç huzurunuzu sağlamanıza yardımcı oluyor ve stresi azaltıyor. Çok ihtiyaç duyduğunuz vücut akıl uyumunu yani konsantrasyonu kolaylaştırıyor. Doğal yöntemlerle kilo kaybı sağlıyor. Vücudunuzun esnekliğini ve gücünüzü arttırması da cabası.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar