Kategori | Genel

Yolculuklarınız İçin On Sağlık Öğüdü

Yolculuğa çıkarken sağlığınızı da düşünün.

Tatil veya iş nedeniyle yolculuğa çıkmadan önce sağlığınız için yanınıza neler almak gerektiğini hiç düşündünüz mü? Ya da seyahatlerinizde hastalanarak yatağa düştüğünüz ve bir otel odasında çaresiz kaldığınız oldu mu? Eğer sağlık sorunlarından uzak bir yolculuk geçirmek istiyorsanız aşağıdaki küçük öğütler işinize yarayabilir:

1. Doktorunuzu arayın

Özellikle yurtdışı seyahatlerden önce gittiğiniz ülkeler için gerekli olabilecek aşılar ve benzeri sağlık önlemleri için doktorunuzu aramayı unutmayın. Doktorunuzun adını ve telefonunu ajandanızda taşıyın. Kalp hastası iseniz son çekilmiş elektronuz yanınızda bulunsun. Kullandığınız ilaçları ve özellikle temini güç olan yatıştırıcı ilaçlar ile uyku ilaçlarının imzalı reçetelerini de çantanıza koyun.

2. Sağlık sigortanızı gözden geçirin

Yolculuğa çıkmadan önce sağlık sigortanızın yurtdışında geçerli olup olmadığını kontrol edin. Değilse sigortacınızla konuşun veya geçici bir süre için yurtdışına yolculuk sigortası yaptırın.

3. İlkyardım paketi hazırlayın

Flaster, mide yanması için antiasit, antiseptik içeren iyileştirici kremler, antihistaminik, ağrı kesici, bandaj, burun tıkanıklığını giderici ilaçlar, müshil, ıslak kağıt mendil, makas ve termometre bulunan bir çanta hazırlamanız; küçük sağlık sorunu ve kazalarda çok işinize yarayacaktır. İshal ve sık rastlanan başka hastalıklar için satılan ilaçları almadan doktorunuza danışın.

4. İlaçlarınız yanınızda bulunsun

Kullandığınız ilaçları yolculukta yanınızda taşıdığınız çantaya koyun, ilaçları orijinal kutularında tutun ve son kullanma tarihlerine dikkat edin.

5. Jet lag için önlem alın

Uzun hava yolculuklarında saat farkından kaynaklanan uçuş yorgunluğu (jet lag) olayını azaltmak için uçakta aşırı yemek ve alkolden kaçının. Bol miktarda su için. Uzun bir yolculuktan sonra bir iki gün fazla enerji harcamayın.

6. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin

Gelişmekte olan ülkelere gidenlerin yüzde 50’si ishale yakalanır. Turist ishali adı verilen bu hastalığın nedeni, temiz olmayan besinlerin tüketilmesidir. Eğer yiyeceğiniz besinler güvenilir bir ortamda hazırlanmıyorsa salata, açık büfe, az pişmiş etler, çiğ sebzeler ve meyvelerden kaçının. Musluk suyu, buz küpü, açıkta satılan içecekler ve süt ürünleri yerine kapalı şişede ve ambalajda satılanları tercih edin. İyi pişmiş ve sıcak servis yapılan besinleri seçin.

7. Bedensel aktivitenizi koruyun

Bulunduğunuz ülkenin iklimine alışmak için bol bol yürüyüş yapın ama yüksek rakımlı bölgelerde kendinizi yormayın. Hava kirliliği olan yerlerde oda içinde egzersiz yapın.

8. Stresinizi atın

Uçuş rötarı, bavulların kaybolması ve büyük kentlerde kaybolma gibi streslere hazırlıklı olun, bu tip olaylarla karşılaşmadan önce neler yapabileceğinizi aklınızdan geçirin ancak küçük şeyler için kendinizi boş yere üzmeyin.

9. Bilgi toplayın

Özellikle kronik bir hastalığınız varsa gittiğiniz ülkedeki başlıca hastane ve doktorların adres ve telefon numaralarını bulmaya çalışın. Acil durumlar için hazırlıklı olun.

10. Eve dönünce dinlenin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar