Kategori | Sağlık Bilgileri

Yüksek Ateşi Hemen Düşürmek mi gerekir?

Ateş yükselmesi herkesi korkutan bir durumdur. Hele küçük çocukları olan anneler bu konuda, panik deneilebilecek derecede duyarlıdır.

Biraz ateş yükselmesi olduğunda hemen ateş düşürücü ilaçlara başvurulur. Böylece hastaya iyilik edildiği düşünülür. Oysa gerçek hiç de öyle değil. Ateşi düşürülen kişilerde hastalıklar daha uzun sürer. Çünkü, ateş yükselmesi vücudun savunma mekanizmalarından biridir.

Hastalık etkeni olan virüs ve bakteriler belirli dereceden daha yüksek ısıda üreyip çoğalamazlar. Hastalık etkenlerinin yerleşip çoğalmaya başladığını farkeden bünye, hemen ateş yükseltir. Bunun çabucak olabilmesi için de kasları titreterek ısı üretir.
Ateş yükseldiği zaman, hastalık etkenlerinin üremesi en azından yavaşlar. Bünye de bu arada bağışıklık sistemini devreye sokarak hastalık etkenlerini yok etmeye çalışır. Bu nedenle belirli bir dereceye kadar, yüksek ateşi düşürmek doğru değil.

Ateşin çok yükseği de, çocuklarda havale, yaşlılarda da kalbi etkileme riski bulunduğu için uygun değil. Bu konudaki genel görüş, 38 dereceye kadar olan ateşi düşürmeyip, bunun üzerine çıkmaya başladığında ateş düşürücü ilaç vermek şeklinde.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar