Kategori | Sağlık Bilgileri

Yüksek Tansiyon Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyon

İstatistiklere göre Türkiye’de her 4 kişiden biri yüksek tansiyon hastası. Kan basıncı ya da tansiyon, kalbin kasılması sırasında pompalanan kanın damarlar üzerine yaptığı basınçtır. Buna tıp dilinde büyük tansiyon denir. Kasılmadan sonra kalp kası kanı içeri doldurmak için gevşer ve damar üzerindeki basınç düşer. Bu sıradaki basınca da küçük tansiyon denir. Büyük tansiyonu 140 mm civa’nın, küçük tansiyonu 90 mm civanın üzerinde olan kişiler yüksek tansiyonlu veya hipertansiyonlu olarak adlandırılır. Türk Kardiyoloji Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre . Türkiye’nin beslenme alışkanlıkları birbirinden farklı altı bölgesinde yapılan araştırma, başta İstanbul olmak üzere Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu’da et ve süt ürünleri yönünden zengin beslenmenin kalp rahatsızlıklarını artırdığını, Ege Bölgesi’nde ise zeytinyağıyla zengin bir beslenmenin kalp rahatsızlıklarını azalttığını gösterdi. Sigara ve alkol kullanımı da kalp rahatsızlığı riskini arttırıyor. Erkekler kadınlardan yüzde 10 daha fazla kalp hastalığına yakalanıyor. Türk erkeklerinin yüzde 36.5’inde, Türk kadınlarının da yüzde 26.4’ünde yüksek tansiyon, kolesterol ve kalp rahatsızlığı şikayeti var.

Yüksek Tansiyon’un Nedenleri

Hipertansiyonlu hastaların büyük bir çoğunluğunun hastalık nedenleri bilinmiyor. Ancak kalıtımın büyük rolü olduğu düşünülüyor. Nedeni bilinen küçük bir kısmı ise böbrek hastalığına, hormonal hastalığa, bazı ilaçlara ve bazı kalp hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Şişman insanların yarıya yakınında yüksek tansiyon görülüyor. Aşırı tuz alımı tansiyon yükselmesinde önem taşırken, sigara pek çok hastalık gibi hipertansiyonda da olumsuz bir işlev görüyor. Kırmızı et, margarin, tereyağı gibi donmuş yağ oranı yüksek besinler damar sertliğinin ve tansiyonun artmasına neden.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Çarpıntı, baş dönmesi, çabuk yorulma; hastalığın ileri aşamalarında ise burun kanaması, idrarla kan gelmesi, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve nefes darlığı, yüksek tansiyonun belirtileri arasında. Hipertansiyon tedavi edilmediğinde koroner kalp hastalığı, beyin kanaması, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliğine yol açıyor.

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Hasta ideal kilosuna getirilir. Fiziksel aktivite artırılır. Alkol tüketimi en aza indirilir. Tuz tüketimi azaltılır. Sigara bırakılır. Kolesterol düzeyleri normale getirilir. Hasta diyet yapar, doymuş yağ oranı yüksek besinlerden uzak kalır. Yüksek tansiyon hastalarının düzenli olarak ilaç kullanması gerekir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar