Kategori | Sağlık Bilgileri

Yumurtalık kistleri

Yumurtalık kistlerinde yumurtalığın kendi etrafinda dönmesi veya kist içeriğinin karın içine boşaldığı durumlarda acil cerrahi gerektiren alevli tablolar ortaya çıkabilir. Bu bağlamda en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi, normal yumurtlama sonrası olan yapıdan karın içine kan sızmasıdır.

Tanıda ultrasonografi önemlidir. Alevli bir tabloyla başvuran hastaya laparaskopu yapılır; çoğu zaman kistin kanama yeri koterize edilmesi veya ince bir dikiş konması yeterli olmaktadır. Çoğu vakada karın içinin laparoskopik yıkanması tek başına yeterli olmaktadır. Kist içeriği sızmasına bağlı alevli tablo bazı iyi veya kötü huylu yumurtalık tümörlerinde de (endometriyozis kisti, dermatoid kist gibi ) olabilir. Diğer bir acil durum, yumurtalık veya tüpün kendi etrafında dönmesi ile kendi beslenmesini bozmasıdır.

Yumurtalık veya tüpü büyüten her nedende (yumurtalık kistleri gibi) bu organların kendi etrafına dönme riski artar. Çok alevli ağrı ile hasta hekime başvurur; ultrasonografi sonrasında cerrahi (tercihen laparoskopi) yapılır. Cerrahide duruma göre bu dönme düzeltilmesi yeterli olabileceği gibi geç kalınmış olgularda tüp ve veya yumurtalık alınabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar