Kategori | Zayıflama

Yürüyüş yaparak zayıflama

Yürüyüşün en iyi yanlarından biri, hem açık hava, hem de salon sporu olarak yapılabilmesi ve acayip kalori yaktırması. Yürüyüş yaparak zayıflamak mümkün mü? Cevabı Evet. Ama programlı yapmak şartıyla tabii…

Olayınız sağlıklı yaşam da olsa, kilo vererek ince ve hoş bir görüntüye sahip olmak da olsa, yapmanız gereken şeyler belli: Yediklerinize dikkat etmek ve egzersiz yapmak. Ve kalori yakmanın en basit ve bir o kadar da etkili yollarından biri de yürüyüş. Biz de özellikle yeni başlayanlara yardımcı olalım ve basit program hazırlayalım dedik.

Bu program, sağlıklı kişiler tarafından uygulanabilir. Bu nedenle eğer bir sağlık sorununuz varsa, önce bir doktora danışın. Bu programda her ne kadar uygulama hız ve zaman bilgileri verilmişse de, bunlar ortalama değerlerdir. Hız, zaman gibi faktörler, sağlığınıza, ne kadar hareketli olduğunuza ve günlük performansınıza göre değişiklik gösterir. Yürüyüş sırasında, düzenli olarak nabzınızı ölçün ve bunu yüzde 60 ila 80 arasında tutacak bir hızda yürüyün ve bunu tablolardaki nabız bölümüne kaydedin. Yürüyüşten önce basit esneme hareketleriyle ısının.

1. ve 2. hafta:
Bu programa göre, ilk iki haftada, haftanın 3 günü egzersiz yapıyor olacaksınız. Hızınızı yukarıda belirtildiği şekilde ayarlayın.

Seans Hız (mph) Eğim Süre (dk)  Nabız
1 3.0-3.3 %0 20
2 3.0-3.3 %0 20
3 3.0-3.3 %0 20

3. ve 4. hafta:
Üçüncü ve dördüncü haftalarda, yürüyüş bandında geçirdiğiniz zamanı artırmaya çalışın. Ayrıca hızınızı artırın, eğim ayarlaması yaparak, düz zemin yürüyüşünden eğimli arazi yürüyüşüne geçiş yapın. Bunları yaparken nabzınızı kontrol edip, nasıl hissettiğinizi bir kenara not edin.

Seans Hız (mph) Eğim Süre (dk)  Nabız
1 3.0-3.8 %0 25
2 3.0-3.8 %3 25
3 3.0-3.8 %0 25

5. ve 6. hafta:
Şimdiye kadar çok iyi bir iş başardınız ve artık kendinizi daha iyi hissediyor olmalısınız. Bu iki haftalık dönem de biraz daha zorlu geçecek. Ama yılmayın ve yürüyüşe devam edin!

Seans Hız (mph) Eğim Süre (dk)  Nabız
1 3.8-4.0 %0 30-35
2 3.8-4.0 %5 30-35
3 3.8-4.0 %0 25

İşte yürüyüş bandındaki başlangıç seviyesini başarıyla tamamladınız. Nabız hızınıza ve harcadığınız güç konusundaki kapasitenizi gözden geçirin. Kendinizdeki gelişmeleri fark edebiliyor musunuz? Bunun için kendinizi ödüllendirin!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar