Kategori | Diyet

Zayıflama ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Zayıflama ürünleri ve çayları

Zayıflama ürünleri

Zayıflama ürünleri kavramı, zayıflama ilaçlarından, aktarlarda satılan karışımlara, zayıflama çaylarına kadar çok geniş bir pazarı kapsamaktadır. Bitkisel kaynaklı zayıflama ürünlerinin bazıları senelerdir kullanılmakta ve yararlı olduğu bilinmektedir. Bunların haricinde birtakım doğal bitkisel ürünler kullananlar üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilirler.

Zayıflama Ürünlerinde dikkat edilmesi gereken durumlar:

  • Bitkisel ürünler bir ilaç gibi düşünülerek, doğru kullanılmadığında veya büyük dozlarda alındığında ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.
  • Bir ürünün üzerinde “doğal” olduğunu belirten bir etiketin bulunması onun güvenli olduğunu göstermez. Örneğin kava ve eşekkulağı bitkisi ciddi karaciğer hastalığına neden olabilmektedir.
  • Bu ürünler ilaç gibi etki gösterebilirler. Hamile kadınlar veya emziren anneler özellikle dikkatli olmalıdırlar. Ayrıca kullanılan ilaçlarla etkileşerek, zararlı olabilmektedirler.
  • Birçok bitkisel kaynaklı ürünlerin içerisindeki aktif madde bilinmemektedir. Bu ürünlerin içerisinde onlarca, yüzlerce madde veya bileşik bulunmaktadır. Bilim adamları yararlı olduğu ileri sürülen ürünler içerisindeki bileşenleri tespit etmeye çalışmaktadırlar.
  • Araştırmalar sonucu doğal bitkisel ürünlerin etiketleri üzerinde belirtilen bileşiklerin haricinde daha birçok maddeler tespit edilmiştir.
  • Birtakım doğal bitkisel ürünlerin içerisinde metaller, etiketsiz ürünler, mikroorganizmalar ve diğer maddeler bulunmaktadır.

Sık kullanılan ilaçlardan biri olan sinameki, vücuttaki suyun atılmasını hızlandırıcı etkiler içermektedir. Kullanılan diüretik çaylar (idrar söktürücü zayıflama ve form çayları) bağırsaklarda bulunan “mikrovillus” adı verilen tüycüklerin kısalmasına ve düzleşmesine, dolayısıyla kabızlığa yol açmaktadır. Sinameki kullanıldığı zaman besinlerin emilimlerinde sıkıntılar yaşanabilir. Örneğin potasyum emilimi azalınca kalp kaslarına olumsuz yönde etki eder. Sonuç, kalp hastalığına kadar gidebilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar