Kategori | Genel

Zayıflamak için su jimnastiği

Su sporları sayesinde tatildeyken incelmenin daha kolay olduğunu biliyor muydunuz?

Zayıflamak istiyorsunuz, üstelik şu an tatildesiniz veya havuza girme imkanınız var, hemen yüzerek ve su jimnastiği yaparak zayıflama programınızı hazırlayın. Çünkü su sporları karada yapılan egzersizlere nazaran çok daha fazla kalori harcatıyor, zayıflamanın da temel felsefesi bildiğiniz gibi kalori harcamaktan geçiyor. Vücudunuzun tüm kasları suda çalışırken, karada olduğu kadar da yorgunluk hissetmezsiniz, bunun nedeni suyun kaldırma kuvvetidir.

Çalışan kaslarınızın bir yandan esnekliği artarken bir yandan da ritmik nefes alış verişlerle kendinizi daha sakin hissetmeye başlarsınız.

Su ve Uyku İle Gelen Doğal Güzellik

Ancak su sporlarına başlamadan önce midenizin dolu olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Son yediğiniz yemeğin üzerinden 1 saat geçmeden egzersize başlarsanız bacaklarınıza kramp girebilir. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise özellikle egzersize başladığınız ilk günlerde kendinizi fazla yormamaktır. Hergün yüzdüğünüz mesafeyi arttırmanız sizin için faydalı olacaktır. Unutmayın, önemli olan hızlı yüzmek değildir. Kaslarınızı çok fazla yormak sağlığınız açısından zararlı olabilir.

Yediklerinizde abartıya kaçmıyorsanız, rejim yapmadan, dengeli beslenerek ve su jimnastiği yaparak rahatlıkla kilo verebilirsiniz. Su jimnastiğini ilk günler birkaç dakika, sonraları yarım ve bir saat olmak üzere artırarak devam edebilirsiniz.

Egzersizler sırasında hem ağzınızdan hem de burnunuzdan nefes alıp verin, yapabileceğiniz en basit su egzersizleri havuzun içerisinde bisiklet çevirmek veya yan galop yapmaktır. Ayrıca havuzun kenarına tutunarak bacaklarınızı makas şeklinde açıp kapayabilirsiniz. Kollarınızla havuzun kenarına tutunarak sırt üstü suya yatın, her iki bacağınızı da karnınıza yaklaştırarak dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı havaya kaldırın, suyun gücünü hissederek bacaklarınızı öne doğru uzatın. Hareketi beş defa yavaş, beş defa hızlı olmak üzere 10 kez tekrarlayın. Hareketi tamamladıktan sonra karnınızın üzerine yatın ve dizlerinizi önce duvara doğru çekerek, sonra geriye doğru iterek hareketi tekrarlayın.

Yüzünüz duvara dönük olacak şekilde, havuzun kenarına tutunun ve kollarınızı uzatın. Sol bacağınızın üzerinde durarak sağ bacağınızı kaldırıp indirin. Bu hareketi yaparken vücudunuzun üst kısmını dik tutmaya özen gösterin. Hareketi her iki bacak için beşer kez tekrarlayın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar