Kategori | Diyet

Zayıflamaya isteyenlere 20 öneri

1. Her şeyi aynı anda yapmayın. İmkânsız hedeflerin esiri olmayın. Çok çabuk kilo vermeyi hedefleyip, yorucu iş günlerinden sonra saatlerce egzersiz yapmaya, ailenize vakit ayırıp küçük paylarla beslenmeye çalışırsanız, başarı elde edebilirsiniz. Hâlbuki günlük yaşamınızda akşamları daha az yemek ya da meyve, sebze meyve yemek yeterli olabilir. ozde.org

2. Mutfak dolaplarını “temizleyin” – çikolata, kek, şekerleme, çerez, cips gibi besinleri evden uzaklaştırın.

3. Ne yiyeceğinizi planlayın. Acıktığınız zaman önünüze çıkan ya da aklınıza gelen ilk şeyi yersiniz. Bu da fazla kilolardan kurtulmak için doğru yol değil.

4. Çorba içmeyi unutmayın. Soğan, sarımsak, kereviz katılan çorba hem iyi bir besin kaynağıdır, hem de vücuttan fazla sıvıların atılmasını sağlar.

5. Zayıflamak istiyorsanız, alkollü içeceklerden kaçının.

diyet

6. Ceviz hem E vitaminidir, hem de lif kaynağı. Akşamleyin meyveyle yerseniz, akşam yemeğinde çok acıkmanıza engel olur.

7. Gün içinde sık sık sebze yiyin.

8. Güne kahvaltı başlayın. Kahvaltısız günün ilerleyen saatlerinde yemek yemek metabolizmayı zayıflatır.

9. Akşam yemeğinizin miktarını yarıya indirin. Yemeğin yanına normalden daha fazla salata veya sebze koymak yeterli olur.

10. Akşam yemeği öncesi büyük bir tabak salata yemeniz 120 kalori daha az almanıza neden olur.

11. Akşam saat 20.00 ‘den sonra yemek yememeye dikkat edin, özellikle de dondurma veya tatlı gibi kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durun.

2. Yemek yiyeceğiniz yeri iyi seçin. Hint, Çin ve Tayland’ın mutfağı yağlıdır. Japon ve Yunan restoranlarında ise daha sağlıklı seçenekler var. Her tür çiğ balık, ızgara et veya deniz mahsulü salata veya sebze yenilirse iyi bir seçim olur.

13. Rejime ara verin. Vücut sürekli düşük kalorili yiyecekler tüketimine iyi yanıt vermez. Haftanın bir günü bir öğün da yüksek kalorili besinler yiyerek diyet programının dışına çıkın.

14. Bir lokmayı en az 20 kez çiğnediğinizde, yüzde 20 daha az kalori tüketirsiniz.

15. Sağlıklı, kilo sorunu olmayan arkadaşlarınızdan destek alın.

16. Yıllardır, kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde aynı tür besinleri yiyip kilo veremiyorsanız, demek ki bunları değiştirmeyin vakti geldi.

17. Tatlılardan kurtulun. Yeşil çay, sakız ve içine limon atılmış buzlu su size yardımcı olur.

18. Her gün mutlaka bir saat hareket edin. Yaya gezin, öğrendiğiniz egzersiz hareketlerini yapın, yani hareket edin.

19. Terazilerin kölesi olmayın. Haftada bir günden fazla kendinizi tartmayın. Tartıya çıkmanın en iyi zamanı sabah vaktidir.

20. Kilonuzu korumak için günde 10 bin, kilo vermek için ise 12-20 bin adım atmanız gerekir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar