Zayıflık nedenleri ve tedavisi

zayiflik

zayiflik

Zayıflık nedir? Organizmada zayıflık denen hastalık alınan enerjinin harcanandan az olması sonucunda ortaya çıkar.

Alınan enerji az olduğu sürece vücuttaki yağ dokuları ve kas dokuları kullanılarak enerji sağlanır.

Zayıflığın Nedenleri:

1 – Sık rastlanan zayıflık nedeni iştahsızlıktır. İştahsızlık etkileyen nedenler:

a-) Enfeksiyonel durum: örneğin tüberküloz, zaturiye gibi.

b-) Tiroid hormonunun aşırı artışı sonucu iştah azalması.

2 – Doku katabolizması: Bu durumda doku yıkımına bağlı olarak zayıflık görülür.

a-) Doku katabolizmasını kanser türü hastalıklar arttırır.

3 – Malabzobsiyon: Gastrointestinal sistemdeki herhangi bir patolojiden dolayı alınan besinler sindirilemez. Bir başka değişle emilim bozukluğu.

Klinik Belirtiler : Anorektik ve kaşektik durumlar görülür.

Zayıflıkla İlişkili Hastalıklar

1- Diyabetes Mellitus: Diyabet 2 ye ayrılır – insülin bağımlı ve bağımsız. İlk durumda hiper glisemiye bağlı zayıflık görülür. İnsülin yüksek olsa da eğer hasta kontrol altına alınmadıysa  kandaki glikoz kullanılamaz. Yağları yıkarak enerji elde etmeye çalışır. Bu nedenle oluşan doku yıkımı zayıflığın başlangıcı olur.

Yağ metabolizması yağların kullanımı sonucunda hızlandığı için kanda keton cisimcikleri artar. Hastada zayıflık başlangıcı keton cisimciklerinin artması ve idrarla dışarı atılması ile  saptanmalıdır.

2- Ülser Hastalığı:

Sindirim sistemi mukozasında hasta protein, vitamin ve minerallerden yeterli miktarda alamadığı için atrofiler oluşur. Bu oluşan atrofilerin mide mukozasındaki oluşumuna ülser denir.

3- Tiroid’in Aşırı Çalışması:

BMH tiroid hormonunun fazla çalışması sonucunda artar ve hastada zayıflama görülür.

4- İmmün Sistemi Yetersizliği:

Bağışıklık sisteminin yetersiz çalışması yüzünden beslenmeye bağlı olarak  organizma enfeksiyonlara dirençsiz hale gelir. Çünkü yeterli antikor oluşturulamaz. Enfeksiyonlar ise zayıflık sebeplerindendir.

5- Kanser:

İştahsızlığa ve doku yıkımına kanserli hastalarda  çokça rastlandığı için zayıflık oluşumu yüksektir. Ayrıca kullanılan ilaçların çoğu iştahsızlığı yükseltici özellik gösterir. Gastrointestinal sistem, özefagus gibi. kanserlerinde ise yetersiz beslenmeden dolayı aşırı zayıflık oluşur.

Zayıflığın tedavisi

Günlük enerji saptandıktan sonra + 1000 kalorilik enerji eklenerek kişiye bir tedavi uygulanılır. İlk önce beslenme alışkanlığı saptanır. Öğünler üç ara üç ana öğün olarak düzenlenir. Ara öğünler için içeriği besin değeri yüksek yiyecekler verilir.

Daha çok karbonhidratların çoğaltılmasıyla enreji sağlanmalıdır. Yağlarda yapılan artış bulantıya neden olabilir.

Diyet proteini 1,5 gr\kg şeklinde ayarlanmalıdır. Proteini daha yüksek vermek mümkün olmakla beraber bazı amino asitlerin serotonini arttırmalarıyla iştahsızlık oluşur. Bu nedenle proteini daha çok arttırmak olumsuz etki yapar.

Diyetin içeriği vitamin ve mineral açısından zengin olmalıdır. B grubu vitaminler özellikle yoğun verilmelidir. B grubu vitaminleri iştah artışı sağlarlar.

Hacim yönünden az besin kalitesi yönünden zengin besinlerden oluşturulması diyetin en önemli özelliklerinden birisidır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar